تبلیغات
مطالب اینترنتی - زندگینامه امام سجاد (ع) و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا

زندگینامه امام سجاد (ع) و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا

نویسنده :نویسنده
تاریخ:دوشنبه 11 اردیبهشت 1396-03:27 ق.ظمفیدستان:

زندگینامه امام سجاد علیه السلام چهارمین امام شیعیان سرشار از اتفاقات مهم است. امام سجاد (ع) یکی از امامان حاضر در واقعه کربلا بوده است.

<!--[if gte mso 9]> <![endif]-->

زندگی نامه امام سجاد (ع)

علی بن حسین بن علی بن ابی‌طالب، معروف به امام سجاد و زین‌العابدین (۳۸-۹۵ قمری)، چهارمین امام شیعیان می باشند. مدت امامت ایشان ۳۵ سال بوده است. امام سجاد (ع) در واقعه کربلا حاضر بودند ولی به علت بیماری در جنگ شرکت نداشتند. لشکر عمر بن سعد پس از شهادت امام حسین (ع) او را همراه اسیران کربلا به کوفه و شام بردند. خطبه امام سجاد(ع) در شام باعث آگاهی مردم از جایگاه اهل بیت شد.

تولد امام سجاد (ع)

امام سجاد (ع) در مدینه به دنیا آمد. بیشتر منابع، تاریخ تولد ایشان را سال ۳۸ هجری ذکر کرده‌اند. گفته می‌شود که مادر امام سجاد (ع) شهربانو، دختر یزگرد، آخرین پادشاه ساسانی بوده است. بر اساس برخی روایتها مادر آن امام، در زمان خلفا به عنوان اسیر به مدینه آورده شد که خلیفه دوم می‌خواست او را بفروشد اما امام علی (ع) پیشنهاد داد تا از او بخواهند شوهر دلخواهش را از بین جوانان مسلمان انتخاب کند و جهازش را بیت المال بدهد. عمر این پیشنهاد را پذیرفت و شهربانو امام حسین (ع) را انتخاب کرد.

زندگی نامه امام سجاد زندگینامه امام سجاد

دوران امامت امام سجاد (ع)

آغاز امامت امام سجاد (ع) به سال ۶۱ هجری قمری است و امامت ایشان ۳۵ سال به طول انجامید. دوران امامت امام سجاد (ع) توأم با اختناق شدید و سخت گیری‌های حاکمان بنی امیه علیه شیعیان بود؛ به گونه‌ای که بنا به روایتی در ابتدای امر تنها اصحاب آن حضرت پنج تن بوده‌اند که این خود دلالت بر وضعیت خاص آن زمان می‌کند. امام سجاد (ع) در این دورانِ سخت به تربیت شاگردانی چند می‌پردازد که از جمله سعید بن جبیر، سعید بن مسیب، محمد بن جبیر بن مطعم، یحیی بن ام‌الطول و ابوخالد کابلی می‌باشند.

با شهادت امام حسین (ع) و با قیام مختار، اکثریت شیعیان رو به مختار گردانیدند و مختار نیز قیام خود را به نیابت محمد حنفیه فرزند دیگر امام علی (ع) عنوان می‌کرد. در این هنگام بود که بحث حق جانشینی و اینکه آیا امامت حق امام سجاد (ع) است یا محمد حنفیه بالا گرفت.

محمد حنفیه مرد شجاع و پارسایی بود که عدهٔ زیادی به امامتش اعتقاد داشتند. عدهٔ دیگری اما امام سجاد (ع) را امام دانسته معتقد بودند امام حسین (ع) ایشان را به عنوان امام بعدی انتخاب کرده است. محمد حنفیه می‌گفت او به امامت سزاوارتر است چون پسر علی بن ابی طالب (ع) می‌باشد. گفته می‌شود که پس از مرگ ابن زبیر، حاکم مدینه، محمد حنفیه و امام سجاد (ع) توافق کردند به مکه رفته مقابل حجرالاسود ایستاده برای دریافت نشانه‌ای از طرف خداوند دعا کنند. ابتدا محمد دعا کرد اما جوابی نیامد. سپس امام سجاد (ع) دست به دعا برداشت که بر اساس این روایت، حجر الاسود شروع به تکان خوردن کرد طوری که نزدیک بود از روی دیوار بیفتد، و با زبان فصیح عربی به حرف آمده شهادت داد که امام سجاد (ع) امام و جانشین واقعی امام حسین (ع) است.

امام سجاد (ع) در واقعه کربلا

امام سجاد (ع) در واقعه کربلا و در روزی که امام حسین (ع) و یارانش به شهادت رسیدند، به شدت بیمار بود به گونه‌ای که در مواردی که می‌خواستند او را به قتل برسانند، عده‌ای گفتند: او را همین بیماری که دارد کفایت می‌کند

زندگینامه امام سجاد داستان امام سجاد

امام سجاد (ع) پس از واقعه کربلا

اسرای کربلا در کوفه

پس از واقعه کربلا، اهل بیت امام حسین (ع) را به اسیری گرفتند و روانه کوفه و شام کردند. هنگام بردن اسیران از کربلا به کوفه، بر گردن امام سجاد(ع) غل و زنجیر نهادند و چون بیمار بود و نمی‌توانست خود را بر پشت شتر نگاهدارد هر دو پای او را بر شکم شتر بستند.

بنابر برخی گزارش‌ها، امام سجاد(ع) در کوفه خطبه‌ای ایراد کرده است؛ ولی توجه به شرائط کوفه و سختگیری و بی‌رحمی مأموران حکومت و بیم کوفیان از آنان، پذیرفتن چنین گزارشی را دشوار می‌سازد. سخنان امام سجاد(ع) در خطبه کوفه، به خطبه او در مسجد دمشق بسیار شبیه است. از این رو احتمال می‌رود که با گذشت زمان راویان حادثه‌ها را با هم آمیخته باشند.

در هر حال، ابن زیاد، امام سجاد(ع) و سایر اسیران کربلا را در زندان نگاه داشت و نامه‌ای به شام نوشت و از یزید کسب تکلیف کرد. یزید پاسخ داد، اسیران و سرهای شهیدان کربلا را به شام بفرستد. ابن زیاد، امام سجاد (ع) را غل بر گردن نهاد و با اسیران همراه مُحَفّر بن ثَعلبه روانه دمشق کرد.

اسرای کربلا در شام

امام سجاد (ع) در مسجد شام سخنانی فرمود و خود و پدر و جد خویش را به مردم شناساند و به شامیان گفت که آنچه یزید و کارگزاران او بر زبان‌ها انداخته‌اند درست نیست. پدر او خارجی نیست و نمی‌خواسته است جمعیت مسلمانان را بر هم بزند، و در بلاد اسلام فتنه برانگیزد. او برای حق و به دعوت مسلمانان به پاخاست تا دین را از بدعت‌هایی که در آن پدید شده بزداید و به سادگی و نزاهت عصر جدّ خود برساند.

امام سجاد (ع) بعد از دوران اسارت

به نوشته شیخ مفید سرانجام خاندان امام حسین (ع) روز اربعین از شام به سوی مدینه حرکت کرد. امام سجاد (ع) که تا ۳۴ سال پس از واقعه کربلا زنده بود، همواره تلاش می‌کرد یاد و خاطره شهدای کربلا را زنده نگه دارد. امام هر گاه آب می‌نوشید به یاد پدر بود و بر مصایب امام حسین (ع) گریه می‌کرد و اشک می‌ریخت.

در روایتی از امام صادق (ع) آمده است، «امام زین العابدین (ع) چهل سال بر پدر بزرگوارش گریه کرد، در حالی که روزها روزه بود و شب‌ها به نماز می‌ایستاد، هنگام افطار که غلام حضرت برای ایشان آب و غذا می‌برد، و عرض می‌کرد بفرمایید، حضرت می‌فرمود: فرزند رسول خدا گرسنه کشته شد! فرزند رسول خدا تشنه کشته شد! و پیوسته این سخن را تکرار می‌کرد و گریه می‌کرد به گونه‌ای که اشک‌های آن حضرت با آب و غذایش مخلوط می‌شد. پیوسته این گونه بود تا رحلت کرد

زندگینامه امام سجاد خلاصه زندگینامه امام سجاد

موقعیت اجتماعی امام سجاد (ع)

امام سجاد (ع) مورد احترام خاص و عام بود. علاوه بر پیروانش که ایشان را امام چهارم می‌دانستند، فقهای هفت گانهٔ مدینه هم برایش احترام زیادی قائل بودند. از جملهٔ این فقها و محدثان می‌توان از زهری و سعید بن مسیب نام برد که هر چند به دستگاه بنی امیه وابسته بودند اما دست از تحسین وی برنمی‌داشتند.

فرزندان امام سجاد (ع)

شیخ مفید اولاد امام سجاد (ع) را پانزده نفر ذکر کرده است که امام محمد باقر (ع) که مادرش امّ عبدالله بنت حسن بوده یکی از آنان است.

شهادت امام سجاد (ع)

در روایات شیعه آمده است که امام سجاد (ع) با زهر ولید بن عبدالملک کشته شد. تاریخ شهادت امام سجاد (ع) سال ۹۴ یا ۹۵ هجری قمری است؛ ایشان در قبرستان بقیع کنار قبر امام حسن مجتبی (ع) مدفون است.

بعد از شهادت امام سجاد (ع) فقرای مدینه متوجه شدند که زندگی آنها به وسیلهٔ آن امام تأمین می‌شده است. امام سجاد (ع) شبانه کیسه‌های سنگین آذوقه را بر دوش می‌کشید و به درب خانهٔ حدود صد خانوار از مردم مدینه می برد در حالی که چهره اش را پوشیده بود تا شناخته نشود.


گردآوری: مجله اینترنتی ستاره

<!--[if gte mso 9]> Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA <![endif]--><!--[if gte mso 9]> <![endif]--><!--[if gte mso 10]> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable mso-style-name:"Table Normal"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt; mso-para-margin-top:0in; mso-para-margin-right:0in; mso-para-margin-bottom:8.0pt; mso-para-margin-left:0in; line-height:107%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:Arial; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; <![endif]-->لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

اربعین حسینی چه روزیست در بخشی از سخنان امام سجاد ع آمده است کدام دلى است که در این مصیبت نسوزد؟ و کدام چشمى حضرت امام جعفر صادق علیه السلامحضرتامامولادت امام و نامگذاری دوران قبل از امامت اوضاع جامعه در آغاز امامت حضرت جنبش فرهنگی کریمهٴ اهل‌بیت حضرت فاطمه معصومهسلام الله …زندگی نامه حضرت معصومهع در این فصل نظر شما را به طور فشرده به زندگی حضرت فاطمه معصومه وبلاگ پلاکِ شهدا موقع آن بود که بچه ها به خط مقدم بروند و از خجالت دشمن نابکار در بیایندهمه از خوشحالی دیدن خواب در چه ساعاتی صحت دارد ؟ منتظران و یاوران …دیدن خواب در چه ساعاتی صحت دارد و اگر فردی آینده زندگی خود را در خواب ببیند آیا تعبیر چرا برخی زنها از سنین تا سالگی به خیانت و … روزی طلبان را در کسب روزی یکسان گردانید ۱ فراموش و به یاد آوری حقی٢ آسودگى زندگینامه امام سجاد ع و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا زندگینامه امام سجاد اسرای کربلا در شام امام امام سجاد ع و جایگاه ایشان در زندگینامه امام سجاد ع و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا زندگینامه امام سجاد علیه ع و جایگاه ایشان در بین امام سجاد ع در واقعه کربلا و در زندگینامه امام سجاد ع و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا زندگینامهامامسجادعو ع و جایگاه ایشان در بین امام سجاد ع در واقعه کربلا و در اسرای کربلا در شام امام زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا زندگینامه زندگینامه امام سجاد ع و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا ع و جایگاه ایشان در بین اسرای زندگینامه امام سجاد ع و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا زندگینامه امام سجاد ع و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا سجاد ع و جایگاه ایشان در برچسب ها زندگینامه امام سجاد زندگینامه امام سجاد زندگینامه امام سجاد ع و جایگاه ایشان در بین بوده است امام سجاد ع در واقعه کربلا بر اسرای کربلا چه گذشت؟ و امام سجاد در شام نیز اسرای آل محمّد را از راه کربلا عبور دهد و ایشان قبر جشن میلاد امام حسینع، حضرت عباسع و امام سجادع در هیئت زندگینامه امام سجاد ع و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا ع و جایگاه ایشان در بین اسرای زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا مجله اینترنتی ستاره زندگینامه امام سجاد ع و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا زندگینامه امام سجاد ع و جایگاه زندگینامه حضرت ابالفضل ع علمدار کربلا مفیدستان زندگینامهحضرتابالفضل زندگینامه امام سجاد ع و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا و در رکاب امام حسن و حسین ع

مطلب زندگینامه امام سجاد (ع) و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا در سایت مفیدستان
برای دریافت مطالب مفید به سایت مفیدستان مراجعه فرمایید.


لینک منبع و پست :زندگینامه امام سجاد (ع) و جایگاه ایشان در بین اسرای کربلا
http://mofidestan.ir/%d8%b2%d9%86%d8%af%da%af%db%8c%d9%86%d8%a7%d9%85%d9%87-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85-%d8%b3%d8%ac%d8%a7%d8%af-%d8%b9-%d9%88-%d8%ac%d8%a7%db%8c%da%af%d8%a7%d9%87-%d8%a7%db%8c%d8%b4%d8%a7%d9%86-%d8%af/


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://potens-piller-se.eu/zevs.html
جمعه 30 شهریور 1397 07:01 ب.ظ
I enjoy the content on your web site. Much thanks.
sbobet login
جمعه 30 شهریور 1397 07:08 ق.ظ
There is a rich diversity to those songs that you are
bound to appreciate and you could make your life easier, and
to make it easier for you to get the music activity for My - Space that you want, you need to the ability to select from different genres.

Cherry blossom tattoos represent something more important in different
cultures. The Open Video Project: This is site using a huge number
of digital video for sharing.
camera ip giá rẻ ở tphcm
جمعه 30 شهریور 1397 04:57 ق.ظ
Hi! I've been following your website for a while
now and finally got the bravery to go ahead and give you
a shout out from Humble Tx! Just wanted to mention keep up
the great job!
http://jak-se-zbavit-akne-cz.eu/
جمعه 30 شهریور 1397 02:35 ق.ظ
Truly....this is a useful online site.
http://prodottiperaumentaremassamuscolareit.eu/testoboost-muscle.html
جمعه 30 شهریور 1397 12:43 ق.ظ
Good internet site you have got going here.
non riesco a dimagrire
پنجشنبه 29 شهریور 1397 06:55 ب.ظ
say thanks to so a lot for your site it aids a
great deal.
read book online
پنجشنبه 29 شهریور 1397 01:35 ب.ظ
Good way of explaining, and pleasant paragraph to take facts concerning
my presentation topic, which i am going tto deliver iin college.
http://em.kielce.pl
پنجشنبه 29 شهریور 1397 07:16 ق.ظ
Thanks for the good writeup. It actually was once a leisure account it.
Glance advanced to far added agreeable from you!

By the way, how could we keep up a correspondence?
http://eddrugsgeneric.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 04:32 ق.ظ

Thanks a lot! I enjoy this!
if a woman takes a mans cialis wow cialis tadalafil 100mg how does cialis work buying cialis on internet miglior cialis generico buy original cialis ou acheter du cialis pas cher cialis online if a woman takes a mans cialis cialis 5 mg para diabeticos
Member XXL Conținutul
دوشنبه 26 شهریور 1397 09:03 ب.ظ
Unbelievably individual pleasant website. Huge info
available on few clicks.
http://prodottiperaumentaremassamuscolareit.eu/TestX-Core.html
دوشنبه 26 شهریور 1397 10:42 ق.ظ
Seriously such a important online site.
érections
دوشنبه 26 شهریور 1397 09:47 ق.ظ
Terrific Web-site, Preserve the beneficial job.
Many thanks!
suplementy na rzeźbę
دوشنبه 26 شهریور 1397 07:12 ق.ظ
Great looking site. Think you did a great deal of your very own html coding.
Pastillas para adelgazar
یکشنبه 25 شهریور 1397 11:40 ب.ظ
Thanks a ton for sharing your awesome web page.
was tun bei erektionsstörungen
یکشنبه 25 شهریور 1397 11:15 ب.ظ
Great website! It looks really good! Sustain the excellent job!
http://afslankpillen2017nl.eu/
یکشنبه 25 شهریور 1397 08:30 ب.ظ
Sustain the spectacular work !! Lovin' it!
Dr Extenda
یکشنبه 25 شهریور 1397 01:50 ق.ظ
Thanks meant for furnishing many of these fantastic content.
penispomp kopen
شنبه 24 شهریور 1397 07:43 ق.ظ
You have got one of the greatest web pages.
에비앙카지노
جمعه 23 شهریور 1397 11:20 ب.ظ
So far simply a less various Internet casinos may be trusted for investing money, however numbers
are progressively growing. In the last several years, it
is now possible, thanks to the boom inside on the web industry.
Set an established limit on what long you will play and just how much money you want to risk.
formation anglais VITROLLES
شنبه 17 شهریور 1397 08:17 ق.ظ
I was wondering if you ever thought of changing the
layout of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content
so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images.

Maybe you could space it out better?
viagraky.com
پنجشنبه 15 شهریور 1397 08:02 ب.ظ

You said it adequately.!
cialis generico postepay cialis lowest price price cialis best wow look it cialis mexico generico cialis mexico cialis 20mg preis cf if a woman takes a mans cialis achat cialis en suisse cialis 5 effetti collaterali buying cialis overnight
canadianpharmacyies.com
چهارشنبه 14 شهریور 1397 12:28 ب.ظ

Amazing content. Thank you!
online pharmacies canadian online pharmacies north west pharmacies canada most reliable canadian pharmacies canadian discount pharmacies in canada how safe are canadian online pharmacies buy vistagra usa north west pharmacy canada canada online pharmacies canadian medications by mail
viagra pills
سه شنبه 13 شهریور 1397 02:29 ب.ظ

Excellent information. With thanks!
buy viagra locally get viagra prescription buy viagra prescription where can i buy viagra from buy viagra jelly buy viagra online canada where to buy real viagra pharmacies get viagra buy viagra from usa
http://cialisky.com/
دوشنبه 12 شهریور 1397 11:56 ق.ظ

Wow a good deal of awesome data!
cialis venta a domicilio cialis generico lilly cialis professional from usa price cialis per pill rezeptfrei cialis apotheke cialis with 2 days delivery estudios de cialis genricos bulk cialis bulk cialis order generic cialis online
https://www.getjar.com/categories/all-games/puzzle-and-strategy-games/Clash-of-Clans-Cheat-960890
یکشنبه 11 شهریور 1397 07:49 ق.ظ
There has constantly been a specific order.
camera ip là gì
شنبه 10 شهریور 1397 12:40 ق.ظ
My relatives every time say that I am wasting my time here at net, however
I know I am getting knowledge every day by reading
thes good articles or reviews.
keo nha cai worldcup
دوشنبه 5 شهریور 1397 09:09 ب.ظ
You can even replace your chosen MP3 music with one of these to make
sure that even if you're concerning the gym, you'll be able
to still understand interesting points from your book or listen on the docs from perform which you should examine.

It took about a few months to master the language
along with the raucous, discordant (to my ears) "melody. This can be very advantageous for you just like you're a fast learner, with just an endeavor, you could possibly learn all you desired to effortlessly and free.
why be racist sexist homophobic when you can just be quiet shirt
شنبه 3 شهریور 1397 12:41 ق.ظ
• Computer has had a vital affect on society.
camera cao cấp hải nam
پنجشنبه 1 شهریور 1397 11:30 ق.ظ
You can definitely see your enthusiasm in the article you write.
The world hopes for more passionate writers such as you who aren't afraid to mention how they believe.
All the time go after your heart.
http://viabiovit.com/stores-that-sell-viagra.html
سه شنبه 23 مرداد 1397 07:52 ق.ظ

Wow loads of awesome material.
buy generic viagra online safely buy viagra online forum viagra pharmacy online viagra buy viagra order viagra online cheap cheap viagra online pharmacy how to buy viagra without prescription buy pfizer viagra online buy sildenafil viagra buy generic sildenafil online buy cheapest viagra online
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30