تحقیق درباره رسول اکرم |ولادت حضرت محمد چه روزی است؟

نویسنده :نویسنده
تاریخ:چهارشنبه 8 آذر 1396-11:56 ق.ظ


تحقیق درباره رسول اکرم ولادت حضرت محمد چه روزی است

تحقیق درباره رسول اکرم در متن زیر به تاریخ ولادت حضرت محمد ص پرداخته شده است که به روایت شیعیان هفدهم ربیع الاول و به روایت اهل تسنن دوازدهم همین ماه می باشد شرحی از دوران کودکی ,مراسم نامگذاری و دیگر اتفاقات زندگی ایشان نیز داده شده است
میلاد با سعادت رسول اکرم ص امسال مصادف با چهارشنبه 15 آذر می باشد


عموم سیره نویسان اتّفاق دارند که تولّد پیامبر گرامی اسلام – صلی الله علیه و آله- در عام الفیل در سال 570 میلادی بوده است. زیرا آن حضرت به طور قطع، در سال 632 میلادی درگذشته است و سنّ مبارک او 62 تا 63 سال بوده است. بنابر این، ولادت او در حدود 570 میلادی خواهد بود.


اکثر محدثان و مورخان بر این قول اتفاق دارند که تولد پیامبر، در ماه « ربیع الاول » بوده، ولی در روز تولد او اختلاف دارند. معروف میان محدّثان شیعه این است که آن حضرت، در هفدهم ربیع الاول، روز جمعه، پس از طلوع فجر چشم به دنیا گشود؛ و مشهور میان اهل تسنن این است که ولادت آن حضرت، در روز دوشنبه دوازدهم همان ماه اتفاق افتاده است[1].
مراسم نامگذاری پیامبر اسلام
روز هفتم فرا رسید. « عبدالمطلب »، برای عرض سپاسگزاری به درگاه الهی گوسفندی کشت و گروهی را دعوت نمود و در آن جشن باشکوه، که از عموم قریش دعوت شده بود؛ نام فرزند خود را « محمّد » گذارد. وقتی از او پرسیدند: چرا نام فرزند خود را محمد انتخاب کردید، در صورتی که این نام در میان اعراب کم سابقه است؟ گفت: خواستم که در آسمان و زمین ستوده باشد. در این باره « حسان بن ثابت » شاعر رسول خدا چنین می گوید:


فشــــق له من اسمه لیجله فذوالعرش محمود و هذا محمد


آفریدگار، نامی از اسم خود برای پیامبر مشتق نمود. از این جهت خدا « محمود » (پسندیده) و پیامبر او « محمد » (ستوده) است و هر دو کلمه از یک مادّه مشتقند و یک معنی را می رسانند[2].


قطعاً الهام غیبی در انتخاب این نام بی دخالت نبوده است. زیرا نام محمد، اگر چه در میان اعراب معروف بود، ولی کمتر کسی تا آن زمان به آن نام نامیده شده بود. طبقِ آمار دقیقی که بعضی از تاریخ نویسان به دست آورده اند، تا آن روز فقط شانزده نفر به این اسم نامگذاری شده بودند. چنانکه شاعر در این باره گوید:


ان الذین سموا باسم محمّد من قبل خیر الناس ضعف ثمان[3]


کسانی که به نام محمد، پیش از پیامبر اسلام نام گذاری شده بودند، شانزده نفر بودند.


« احمد » یکی از نام های مشهور پیامبر اسلام بود.


هر کس مختصر مطالعه ای در تاریخ زندگی رسول اکرم ـ صلی الله علیه و آله و سلّم ـ داشته باشد؛ می داند که آن حضرت، از دوران کودکی دو نام داشت و مردم او را با هر دو نام خطاب می کردند. یکی « محمد » که جد بزرگوارش عبدالمطلب برای او انتخاب کرده بود، و دیگری « احمد » که مادرش آمنه او را به آن، نامیده بود. این مطلب یکی از مسلمات تاریخ اسلام است و سیره نویسان این مطلب را نقل کرده اند و مشروح این مطلب را در سیره حلبی می توانید بخوانید[4].


عموی گرامی وی، « ابوطالب » که پس از درگذشت « عبدالمطلب » کفالت و سرپرستی « محمد » به او واگذار شده بود؛ با عشق و علاقه زائد الوصفی، چهل و دو سال تمام، پروانه وار به گرد شمع وجود وی گشت، و از بذل جان و مال در حراست و حفاظت او دریغ ننمود. در اشعاری که درباره برادرزاده خود سروده، گاهی از او به نام « محمد »، و گاهی به نام « احمد » اسم برده است و این خود حاکی از آن است که در آن زمان یکی از نامهای معروف وی همان « احمد » بوده است.
دوران شیرخوارگی پیامبر
نوزاد قریش فقط سه روز از مادر خود شیر خورد، و پس از او، دو زن دیگر به افتخار دایگی پیامبر نائل شده اند:


1ـ ثویبه: کنیز ابولهب که چهار ماه او را شیر داد. عمل او، تا آخرین لحظات مورد تقدیر رسول خدا و همسر پاک او (خدیجه) بود. وی قبلاً حمزه عموی پیامبر را نیز شیر داده بود. پس از بعثت، پیامبر کسی را فرستاد تا او را از « ابولهب » بخرد. وی امتناع ورزید، امّا تا آخر عمر از کمک های پیامبر بهره مند بود. هنگامی که پیامبر اکرم از جنگ خیبر بر می گشت، از مرگ او آگاه شد و آثار تأثر در چهره مبارکش پدید آمد. از فرزند او سراغ گرفت تا در حقّ او نیکی کند، ولی خبر یافت که او زودتر از مادر خود فوت کرده است[5].


2ـ حلیمه: دختر ابی ذؤیب که از قبیله سعد بن بکر بن هوازن بوده است و فرزندان او عبارت بودند از: عبدالله، انیسه، شیماء؛ آخرین فرزند او از پیامبر اکرم پرستاری نیز نموده است. رسم اشراف عرب این بود که فرزندان خود را به دایه ها می سپردند؛ و دایگان معمولاً در بیرون شهرها زندگی می کردند تا کودکان را در هوای صحرا پرورش دهند؛ و رشد و نمو کامل، و استخوان بندی آنها محکمتر شود؛ و ضمناً از بیماری وبای شهر « مکه » که خطر آن برای نوزادان بیشتر بود مصون بمانند؛ و زبان عربی را در یک منطقه دست نخورده فرا گیرند. در این قسمت دایگان قبیله ی « بنی سعد » مشهور بودند. آنها در موقع معینی به مکه می آمدند، و هر کدام نوزادی را گرفته همراه خود می بردند. چهار ماه از تولد پیامبر اکرم گذشته بود که دایگان قبیله بنی سعد به مکه آمدند و آن سال، قحطی عجیبی بود، از این نظر به کمک اشراف بیش از حد نیازمند بودند.


برخی از تاریخ نویسان می گویند: هیچ یک از دایگان حاضر نشد به محمد شیر دهد، زیرا بیشتر طالب بودند که اطفال غیر یتیم را انتخاب کنند تا از کمکهای پدران آنها بهره مند شوند، و نوعاً از گرفتن طفل یتیم سر باز می زدند. حتی حلیمه این بار از قبول او سر باز زد ولی چون بر اثر ضعف اندام، هیچ کس طفل خود را به او نداد؛ ناچار شد که نوه ی عبدالمطلب را بپذیرد و با شوهر خود چنین گفت که: برویم همین طفل یتیم را بگیریم و با دست خالی برنگردیم، شاید لطف الهی شامل حال ما گردد. اتفاقاً حدس او صائب درآمد، از آن لحظه که آماده شد به « محمد »، آن کودک یتیم، خدمت کند؛ الطاف الهی سراسر زندگی او را فرا گرفت[6].


نخستین قسمت این تاریخ افسانه ای بیش نیست، زیرا عظمت خاندان بنی هاشم؛ و شخصیت مردی مانند « عبدالمطلب » که جود و احسان، نیکوکاری و دستگیری او از افتادگان، زبانزدِ خاص و عام بود، سبب می شد که نه تنها دایگان سر باز نزنند بلکه مایه ی سر و دست شکست دایگان درباره او می گردید. از این جهت این بخش از تاریخ افسانه ای بیش نیست.


علت اینکه او را به دیگر دایگان ندادند، این بود که: نوزاد قریش پستان هیچ یک از زنان شیرده را نگرفت. سرانجام، حلیمه ی سعدیه آمد پستان او را مکید. در این لحظه وجد و سرور خاندان عبدالمطلب را فرا گرفت[7].


عبدالمطلب رو به حلیمه کرد و گفت: از کدام قبیله ای؟ گفت: از « بنی سعد ». گفت: اسمت چیست؟ جواب داد: حلیمه. عبدالمطلب از اسم و نام قبیله او بسیار مسرور شد و گفت: آفرین آفرین، دو خوی پسندیده و دو خصلت شایسته، یکی سعادت و خوشبختی و دیگری حلم و بردباری[8].
دوران کودکی پیامبر
صفحات تاریخ گواهی می دهد که: زندگانی رهبر عالیقدر مسلمانان، از آغاز کودکی تا روزی که برای پیامبری برگزیده شد؛ متضمن یک سلسله حوادث شگفت انگیز است و تمام این حوادثِ شگفت انگیز، جنبه ی کرامت داشته و همگی گواهی می دهند که حیات و سرگذشت رسول گرامی یک زندگانی عادی نبوده است.


1ـ تاریخ نویسان، از قول حلیمه چنین نقل می کنند که او می گوید: آنگاه که من پرورش نوزاد «آمنه» را متکفل شدم؛ در حضور مادر او، خواستم او را شیر دهم. پستان چپ خود را که دارای شیر بود در دهان او نهادم؛ ولی کودک به پستان راست من بیشتر متمایل بود. اما من از روزی که بچه دار شده بودم، شیری در پستان راست خود ندیده بودم. اصرار نوزاد، مرا بر آن داشت که پستان راستِ بی شیر خود را در دهان او بگذارم. همان دم که کودک، شروع به مکیدن کرد، رگهای خشک آن پر از شیر شد و این پیش آمد موجب تعجب همه حضار گردید[9].


2ـ باز او می گوید: از روزی که « محمد » را به خانه خود بردم؛ روز به روز خیر و برکت در خانه ام بیشتر شد، و دارایی و گلّه ام فزونتر گردید[10].


ما در قرآن، نظایر این جریان را درباره مریم (مادر عیسی) می خوانیم: مثلاً می فرماید: وقتی وضع حمل مریم فرا رسید، به درختی پناه برد و (از شدّت درد و تنهایی و وحشت از اتّهام) از خدا تمنای مرگ کرد. در این موقع صدایی شنید: « غمناک مباش، پروردگار تو چشمه آبی زیر پای تو قرار داده و درخت (خشکیده ی) خرما را تکان ده، خرمای تازه بر تو می ریزد[11]».


اگر چه میان مریم وحلیمه، از نظر مقام و ملکات فاضله، فاصله زیاد است. ولی اگر لیاقت و آراستگی خود « مریم »، موجب این لطف الهی شده؛ اینجا هم ممکن است مقام و منزلتی که این نوزاد در درگاه خدا دارد، سبب شود که خدمتکار آن حضرت مشمول لطف الهی گردد.
بازگشت به آغوش خانواده
دایه مهربان محمد، پنج سال از وی محافظت کرد، و در تربیت و پرورش او کوشید. در طیّ این مدّت زبان عربی فصیح را آموخت، که بعدها حضرتش به این افتخار می کرد. سپس حلیمه او را به مکه آورد، و مدتی نیز آغوش گرم مادر را دید، و تحت سرپرستی جدّ بزرگوار خود قرار گرفت؛ و یگانه مایه تسلی بازماندگان « عبدالله »، همان فرزندی بود که از او به یادگار مانده بود[12].
سفری به « یثرب » و مرگ مادر
از روزی که نوعروس عبدالمطلب (آمنه) ، شوهر جوان و ارجمند خود را از دست داده بود؛ پیوسته مترصد فرصت بود که به « یثرب » برود و آرامگاه شوهر خود را از نزدیک زیارت کند، و در ضمن، از خویشان خود در یثرب، دیداری به عمل آورد.


با خود فکر کرد که فرصت مناسبی به دست آمده، و فرزند گرامی او بزرگ شده است و می تواند در این راه شریک غم او گردد. آنان با « امّ اَیمَن »، بار سفر بستند و راه یثرب را پیش گرفتند و یک ماه تمام در آنجا ماندند. این سفر برای نوزاد قریش، با تألمات روحی توأم بود. زیرا برای نخستین بار دیدگان او به خانه ای افتاد که پدرش در آن جان داده و به خاک سپرده شده بود[13] و طبعاً مادر او تا آن روز چیزهایی از پدر وی برای او نقل کرده بود.


هنوز موجی از غم و اندوه در روح او حکمفرما بود که ناگهان، حادثه ی جانگداز دیگری پیش آمد، و امواجی دیگر از حزن و اندوه به وجود آورد. زیرا موقع مراجعت به مکه، مادر عزیز خود را در میان راه، در محلی به نام « اَبواء » از دست داد[14].


این حادثه محمد ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ را بیش از پیش، در میان خویشاوندان عزیز و گرامی گردانید، و یگانه گلی که از این گلستان باقی مانده بود، فزون از حد مورد علاقه ی عبدالمطلب قرار گرفت. از این جهت او را از تمام فرزندان خود بیشتر دوست می داشت و بر همه مقدم می شمرد.


در اطراف کعبه، برای فرمانروای قریش (عبدالمطلب) بساطی پهن می کردند. سران قریش و فرزندان او در کنار بساط حلقه می زدند، هر موقع چشم او به یادگار « عبدالله » می افتاد، دستور می داد که راه را باز کنند تا یگانه بازمانده ی عبدالله را روی بساطی که نشسته است بنشاند[15].


قرآن مجید، دوره یتیمی پیامبر را در سوره « الضحی » یاد آور می شود و می گوید: « الم یجدک یتیماً فآوی[16]؛ مگر تو را یتیم نیافت و پناه نداد؟ »


حکمت یتیم گشتن نوزاد قریش، برای ما چندان روشن نیست. همین قدر می دانیم که سیل خروشان حوادث بی حکمت نیست، ولی با این وضع می توان حدس زد که خدا خواست رهبر جهانیان، پیشوای بشر، پیش از آنکه زمام امور را به دست بگیرد و رهبری خود را آغاز کند، شیرینی و تلخی روزگار را بچشد و در نشیب و فراز زندگی قرار گیرد؛ تا روحی بزرگ و روانی بردبار و شکیبا پیدا کند، و تجربیاتی از سختیها بیندوزد، و خود را برای مواجهه با یک سلسله از شدائد، سختیها، محرومیتها و دربدریها، آماده سازد.


خدای او خواست طاعتِ کسی بر گردن او نباشد؛ و از نخستین روزهای زندگی حرّ و آزاد بار آید، و مانند مردان خود ساخته موجبات پیشرفت و ترقی و تعالی خود را به دست خویش فراهم سازد، تا روشن گردد که نبوغ، نبوغ بشری نیست و پدر و مادر در سرنوشت او دخالتی نداشتند و عظمت و بزرگی او از منبع وحی سرچشمه گرفته است.
مرگ عبدالمطلب
حوادث جانگداز جهان، پیوسته در مسیر زندگانی انسان خودنمایی می کنند. و مانند امواج کوه پیکر دریا، یکی پس از دیگری سر برداشته و کشتی زندگی او را مورد هدف قرار می دهند، و ضربات شکننده ی خود را بر روح و روان آدمیزاد وارد می سازند.


هنوز امواجی از اندوه، در دل پیامبر حکومت می کرد، که برای بار سوم، با مصیبت بزرگتری مواجه گردید. هنوز هشت بهار بیشتر از عمر او نگذشته بود، که سرپرست و جدّ بزرگوار خود (عبدالمطلب) را از دست داد. مرگ « عبدالمطلب » آن چنان روح وی را فشرد که در روز مرگ او، تا لب قبر اشک ریخت، و هیچ گاه او را فراموش نمی کرد[17].
پی نوشت هــــــــــــــا
[1] – مقریزی، در « الامتاع » ، صفحه ی 3، همه ی اقوالی را که در روز و ماه و سال تولد آن حضرت وجود دارد، آورده است، مراجعه شود.


[2] – سیره حلبی ج 1 / 93.


[3] – همان مدرک / 97.


[4] – « انسان العیون فی سیره الامین و المأمون » ج 1 / 93 – 100.


[5] – بحار الانوار جلد 15 / 384 ؛ « مناقب » ابن شهر آشوب ج 1 / 119.


[6] – سیره ابن هشام ج 1 / 162 ـ 163.


[7] – بحار ج 15 / 442.


[8] – بخ بخ سعد و حلم. خصلتان فیهما خیر الدهر و عز الابد یا حلیمه – « سیره حلبی » ج 1 / 106.


[9] – بحار ج 15/ 345.


[10] – مناقب ابن شهر آشوب ج 1 / 24.


[11] – لا تَحزَنی قَد جَعَلَ رَبّک تَحتکِ سَرِیّاً وَ هُزّی اِلیکِ بِجِذعِ النّخلَه تُساقِط علَیکِ رُطباً جنیّاً ـ سوره مریم، آیه های 24 ـ 25.


[12] – سیره ابن هشام ج 1 / 167.


[13] – خانه ای که قبر حضرت عبدالله در آنجا قرار داشت، تا چندی پیش و قبل از توسعه ی فلکه « مسجد النبی » محفوظ بود ولی اخیراً به بهانه ی توسعه ی فلکه، خانه ویران گردید و آثار قبر از بین رفت.


[14] – سیره حلبی ج 1 / 125.


[15] – سیره ابن هشام ج 1 / 168.


[16] – سوره الضحی / 6.


[17] – یعقوبی در تاریخ خود ج 2 ص 7 – 8 پیرامون سیره ی « عبدالمطلب » و اینکه او یک فرد خدا پرست بود نه بت پرست، سخن گفته و یادآور شده است که بسیاری از دستورهای او در اسلام امضا شده است.
جعفر سبحانی – فرازهایی از تاریخ پیامبر اسلام (ص)، ص 59لینک منبع

مطلب تحقیق درباره رسول اکرم |ولادت حضرت محمد چه روزی است؟ در سایت مفیدستان.


لینک منبع و پست :تحقیق درباره رسول اکرم |ولادت حضرت محمد چه روزی است؟
http://mofidestan.ir/%d8%aa%d8%ad%d9%82%db%8c%d9%82-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d8%b1%d8%b3%d9%88%d9%84-%d8%a7%da%a9%d8%b1%d9%85-%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%af%d8%aa-%d8%ad%d8%b6%d8%b1%d8%aa-%d9%85%d8%ad%d9%85%d8%af/


داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
چهارشنبه 9 مرداد 1398 01:40 ق.ظ

You stated it fantastically.
online pharmacies mexico canada online pharmacies legitimate pharmacy near me canadian pharmacys canada pharmacies online pharmacy canada drugs for sale deep web canadian pharmacys canadian pharmacy meds canadian pharmaceuticals
pwanielnpoaxs
دوشنبه 10 تیر 1398 12:30 ق.ظ
vidbqbtisbrp order cialis [url=http://northwestpharmacyph.com/]how to use viagra[/url] cialis no prescription <a href="http://northwestpharmacyph.com/">canadian pharmacy cialis for daily use</a>
cialis coupon for pharmacy
pbanieljsbagx
یکشنبه 2 تیر 1398 11:35 ب.ظ
ocpvdgcftzmv generic viagra reviews [url=http://canadaianviagravscialis.com/]canadian pharmicies cialis[/url] cialis canada online pharmacy <a href="http://canadaviagravscialis.com/">purchasing viagra from canada</a>
how to use cialis
یکشنبه 2 تیر 1398 05:12 ب.ظ

Thanks. Lots of material.

cialis generika buy cialis online nz preis cialis 20mg schweiz cost of cialis cvs price cialis per pill cialis online cialis generico en mexico wow look it cialis mexico tadalafil click here cialis daily uk
http://checkcorsi.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 02:41 ق.ظ

You actually suggested this adequately!
cilas sublingual cialis online cialis 05 cialis 10 doctissimo how do cialis pills work cialis professional from usa cialis uk generic cialis with dapoxetine american pharmacy cialis buy brand cialis cheap
http://porchtypo.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 09:37 ق.ظ

Appreciate it, Lots of tips.

recommended site cialis kanada buying cialis in colombia cialis australian price cialis kaufen cialis for sale recommended site cialis kanada purchasing cialis on the internet cialis 5 mg scheda tecnica buying cialis on internet try it no rx cialis
Cialis pills
جمعه 31 خرداد 1398 05:27 ب.ظ

Fantastic knowledge. Cheers.
cialis 20mg prix en pharmacie cialis rezeptfrei cialis canadian drugs what is cialis dose size of cialis how to purchase cialis on line wow cialis 20 acheter cialis kamagra venta de cialis canada discount cialis
cialis price comparison
جمعه 31 خرداد 1398 01:54 ق.ظ

With thanks. Good stuff!
what is cialis tadalafil generic buy brand cialis cheap order cialis from india cialis 5 mg schweiz cialis generic availability prezzo di cialis in bulgaria preis cialis 20mg schweiz cialis per paypa click now buy cialis brand
Cialis online
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:55 ق.ظ

Regards! Ample postings.

acquistare cialis internet effetti del cialis price cialis wal mart pharmacy wow cialis tadalafil 100mg cialis sale online generic cialis review uk the best choice cialis woman effetti del cialis cialis sale online brand cialis nl
Cialis canada
چهارشنبه 29 خرداد 1398 02:47 ب.ظ

Good stuff. Many thanks.
generic cialis 20mg uk generic for cialis cialis rezeptfrei cialis tadalafil cialis 100mg suppliers ou acheter du cialis pas cher cialis generika walgreens price for cialis cialis 20 mg cut in half buy cialis sample pack
when will cialis go generic
سه شنبه 28 خرداد 1398 10:25 ب.ظ

Superb postings. Regards!
buying cialis in colombia tesco price cialis link for you cialis price cialis lilly tadalafi viagra or cialis tadalafil generic cialis review uk cialis 5 mg buy cialis great britain cialis coupons
http://lersfistri.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 07:39 ب.ظ

You actually expressed that well!
cialis purchasing overnight cialis tadalafil il cialis quanto costa precios cialis peru deutschland cialis online generic cialis at the pharmacy cialis from canada cialis prices in england cheap cialis cialis daily reviews
http://grufdeospor.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:02 ق.ظ

Useful content. Cheers.
brand cialis nl cialis lowest price cialis 20 mg effectiveness when can i take another cialis safe site to buy cialis online cialis online napol cialis coupons printable canada discount drugs cialis prix de cialis cialis pills
http://quepreser.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 03:16 ب.ظ

Nicely put. Thanks!
buy cialis cheap 10 mg cialis daily dose generic cialis 100mg suppliers cialis manufacturer coupon safe site to buy cialis online cipla cialis online we recommend cialis info low cost cialis 20mg where do you buy cialis buy cialis online
http://naiglucar.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 01:01 ق.ظ

You actually explained that exceptionally well.
cialis et insomni cialis online cialis arginine interactio prezzo di cialis in bulgaria only best offers 100mg cialis side effects of cialis achat cialis en suisse cialis 30 day trial coupon cialis diario compra prezzo di cialis in bulgaria
Cialis pills
جمعه 24 خرداد 1398 10:45 ق.ظ

Many thanks. Lots of content.

tadalafil 20mg viagra or cialis cialis lilly tadalafi buy cialis sample pack viagra or cialis cialis online nederland buy cialis online nz cipla cialis online fast cialis online cialis 100 mg 30 tablet
Cialis online
پنجشنبه 23 خرداد 1398 08:09 ب.ظ

Wow plenty of useful tips!
weblink price cialis cialis savings card buy original cialis cialis canadian drugs achat cialis en europe how much does a cialis cost tadalafil the best choice cialis woman cialis en mexico precio cialis cuantos mg hay
buy eli lilly cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 07:11 ق.ظ

Appreciate it, Loads of posts.

discount cialis cialis kaufen wo cialis qualitat cialis reviews opinioni cialis generico achat cialis en suisse calis cialis 10 doctissimo cialis coupons printable order cialis from india
how many mg of cialis should i take
چهارشنبه 22 خرداد 1398 05:08 ب.ظ

You expressed that wonderfully.
canada discount drugs cialis cialis daily dose generic cialis for sale cialis tadalafil no prescription cialis cheap cialis arginine interactio cialis arginine interactio cialis efficacit where do you buy cialis buying cialis on internet
qranielreldlx
چهارشنبه 22 خرداد 1398 12:04 ق.ظ
hokofwjywouz viagra coupons <a href=http://northwestpharmacyc.com/>cheapest price viagra</a> viagra pill <a href="http://northwestpharmacyc.com/">brand cialis canadain paypal</a>
online generic viagra
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 11:59 ق.ظ

You have made your point!
cialis generico in farmacia cialis daily new zealand achat cialis en europe cialis canada cialis 30 day trial coupon cheap cialis ou acheter du cialis pas cher cialis tablets australia cheap cialis click now cialis from canada
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 06:09 ق.ظ

Wonderful posts. Kudos!
usa cialis online cialis generico en mexico cialis dose 30mg india cialis 100mg cost cialis soft tabs for sale canadian drugs generic cialis are there generic cialis does cialis cause gout recommended site cialis kanada compare prices cialis uk
http://cialisvie.com/
شنبه 18 خرداد 1398 01:00 ق.ظ

Thank you, Very good information.
cialis en 24 hora 40 mg cialis what if i take cialis en mexico precio cialis sale online cialis price thailand cialis 5 mg schweiz cialis pas cher paris low dose cialis blood pressure prices on cialis 10 mg cialis online nederland
http://canadianpharmacyes.com/
جمعه 23 فروردین 1398 02:15 ب.ظ

With thanks, Lots of stuff.

canada medication canada medication canada medication online pharmacies mexico no 1 canadian pharcharmy online northwestpharmacy pharmacy canada 24 canadian pharmacies without an rx northwest pharmacies online canadian drug store
http://canadiantousapharmacy.com/
چهارشنبه 21 فروردین 1398 11:40 ب.ظ

Beneficial material. Appreciate it.
best canadian pharmacy cialis canadian pharmacy canada online pharmacies legitimate buy viagrow pro canada pharmaceuticals online drugs for sale in canada pharmacy canada 24 online drug store canadianpharmacyusa24h drugstore online india
buy generic cialis pills
جمعه 16 آذر 1397 05:04 ق.ظ

Very good postings. Thanks a lot!
prezzo di cialis in bulgaria where do you buy cialis brand cialis generic we like it cialis price click here to buy cialis price cialis best cialis 05 cialis kamagra levitra 5 mg cialis coupon printable canadian discount cialis
Cialis generic
پنجشنبه 15 آذر 1397 09:43 ق.ظ

Thanks! Lots of content.

ou acheter du cialis pas cher buying brand cialis online cialis prezzo di mercato prix de cialis cialis super kamagra cialis online price cialis wal mart pharmacy prezzo cialis a buon mercato canada discount drugs cialis cialis pills in singapore
buy generic cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:16 ب.ظ

Fine stuff. Thanks.
how does cialis work buy cialis online cheapest 40 mg cialis what if i take viagra vs cialis vs levitra tadalafil 20mg cialis canadian drugs click now buy cialis brand cialis 5mg billiger cialis pas cher paris cialis pas cher paris
buy cialis online best price
چهارشنبه 14 آذر 1397 02:49 ق.ظ

You stated it very well.
cialis in sconto cialis soft tabs for sale buy original cialis cialis with 2 days delivery cialis reviews opinioni cialis generico cialis pills in singapore cialis 5mg cialis with 2 days delivery best generic drugs cialis
buy tadalafil
سه شنبه 13 آذر 1397 03:50 ب.ظ

Superb material. Cheers.
cialis tadalafil online how much does a cialis cost tadalafil 20mg we choice cialis uk tarif cialis france free cialis dose size of cialis cialis prezzo di mercato cialis online purchase once a day cialis
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30