بازیافت پلاستیک در خانه را یاد بگیرید و وسایل کاربردی رنگارنگ بسازید

نویسنده :نویسنده
تاریخ:چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397-12:06 ب.ظ


در خانه شما چقدر پلاستیک بدون استفاده پیدا می شود؟ شما با وسایل پلاستیکی کهنه و خراب چکار می کنید؟ با ساختنی همراه باشید و بازیافت پلاستیک در خانه را یاد بگیرید. با بازیافت پلاستیک می توانید وسایل پلاستیکی قدیمی را اول به ورق های پلاستیک خام و در نهایت به وسایل تزیینی و کاربردی تبدیل کنید. بازیافت پلاستیک در خانه نیاز به وسایل پیشرفته ندارد و با وسایل آشپزخانه انجام می شود.

بازیافت پلاستیک در خانه به روش ساده

بازیافت پلاستیک در خانه به روش ساده

وقتی وسایل پلاستیکی قدیمی را بازیافت کردید می توانید با ورق های خام و رنگارنگ وسایل مختلف بسازید. ما از دستگاه برش لیزری برای ساختن وسایل با ورق خام استفاده می کنیم اما شما می توانید از هر روش دیگری استفاده کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 • زباله پلاستیکی – ما از پلاستیک PLA استفاده کردیم.
 • مخلوط کن ۱۲۵۰W
 • فر کوچک – بهتر است از فر دست دوم استفاده کنید.
 • کاغذ فر
 • دو عدد پنل چوبی ۴۰ در ۳۰ در ۰.۳ سانتیمتر
 • دستگاه برش لیزری – برای برش ورق های پلاستیک در اشکال دلخواه

قبل از اینکه سراغ آموزش بازیافت پلاستیک در خانه برویم، بهتر است چند نکته را یادآوری کنیم:

 • اگر می خواهید بازیافت پلاستیک در خانه را به طور مرتب انجام بدهید، توصیه می کنیم حتما یک فر دست دوم که سینی داشته باشد بخرید. در هر صورت بهتر است از سینی فر استفاده کنید تا ورق های پلاستیک کاملا صاف بشوند.
 • تیغه های مخلوط کن ما بعد از خرد کردن ۱۰ کیلوگرم پلاستیک آسیب دید. اگر از مخلوط کن خانگی برای بازیافت پلاستیک استفاده می کنید، ابتدا آنها را با کاتر یا قیچی به تکه های کوچک تر تقسیم کنید.
 • می توانید از کاغذ فر معمولی یا کاغذ سیلیکونی مات استفاده کنید.

در ساختنی بخوانید : آموزش ساخت : میز لپ تاپ ساده و کاربردی بسازید

گام دوم: پلاستیک ها را خرد کنید

خرد کردن پلاستیک روش های مختلفی دارد و در برخی موارد هم ضرورت ندارد. ما از مخلوط کن با موتور W1250 استفاده می کنیم. البته نباید قطعات خیلی بزرگ یا کلفت را داخل مخلوط کن بریزید؛ این قطعات باید از قبل کوچک و نازک بشوند.

در این پروژه فقط از پلاستیک PLA استفاده شده که باقیمانده فیلامنت های پرینتر سه بعدی است. البته شما می توانید از انواع دیگر پلاستیک استفاده کنید. قبل از اینکه پلاستیک ها را داخل مخلوط کن بریزید، باید درباره رنگ و بافت ورق های پلاستیکی تصمیم بگیرید. اینکه ورق ها یک رنگ باشند یا چند رنگ، تکه های پلاستیک بزرگ باشند یا کوچک را قبل از ریختن پلاستیک ها داخل مخلوط کن مشخص کنید.

گام سوم: پلاستیک ها را آب کنید

برای آب کردن پلاستیک های خرد شده از فر استفاده می کنیم. اگر فر سینی داشته باشید بهتر است اما می توانید از همان توری فر هم استفاده کنید. برای ساخت ورق های پلاستیک به روش زیر عمل کنید:

 1. کف سینی فر را با کاغذ فر بپوشانید.
 2. روی سینی را با ضخامت سه میلیمتر از خرده های پلاستیک ریز و متوسط پر کنید. سعی کنید این ضخامت را کاملا یکدست نگه دارید.
 3. فر را با دمای ۱۹۰ تا ۲۰۰ درجه سانتیگراد گرم کنید.
 4. سینی را به مدت ۲۰ تا ۲۵ دقیقه در فر بگذارید.

تجربه بازیافت پلاستیک در خانه و ساخت بیش از سی ورق پلاستیک، نکات زیر را به ما یاد داد:

 • آب کردن تکه های ریز پلاستیک ساده تر است. هرچه خرده های پلاستیک ریزتر باشند راحت تر آب می شوند، ضخامت پنل یکدست تر می شود و حباب های هوا کمتر می شوند.
 • اگر از تکه های پلاستیک بزرگ یا وسایل پلاستیکی ریز کامل استفاده کنید، فرایند ذوب طولانی تر می شوند و حباب های هوا بیشتر می شوند.
 • اگر تکه های ریز و درشت پلاستیک قاطی شده اند، تکه های درشت را وسط سینی و تکه های ریز را دور سینی بگذارید. اینکار مدت زمان ذوب پلاستیک را کمتر می کند.
 • بلافاصله بعد از آب شدن لبه های سینی باید فر را خاموش کنید تا حباب های هوا داخل ورق ها شکل نگیرند.

در ساختنی بخوانید : مدار الکترونیکی : بخاری جیبی برقی با قابلیت تنظیم دما بسازید

گام چهارم: ورق پلاستیک را پرس کنید

پرس کردن ورق های پلاستیک اهمیت زیادی در استحکام پلاستیک بازیافتی دارد و باید در کمترین زمان ممکن و با بیشترین سرعت انجام بشود. برای پرس کردن ورق پلاستیک به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. بعد از بیرون آوردن سینی از داخل فر، ورق پلاستیک داغ و نرم است. دقت کنید ورق پلاستیک نباید آبکی باشد و فقط باید کمی نرم باشد. دستکش بپوشید تا کار با ورق داغ سرعت بیشتری بگیرد.
 2. ورق پلاستیکی را با کاغذ فر از سینی جدا کنید.
 3. ورق پلاستیکی را با کاغذ فر روی تخته چوب بگذارید – طوری که کاغذ با چوب تماس داشته باشد – و یک کاغذ فر دیگر (یا سیلیکون مات) روی ورق پلاستیک بگذارید.
 4. یک تخته چوب دیگر روی ورق پلاستیک بگذارید و هر قدر وزنه که اطراف تان دارید، رویش بگذارید.
 5. ۱۰ دقیقه صبر کنید تا ورق پلاستیک خشک بشود.
 6. تخته ها را بردارید و کاغذهای فر را جدا کنید. ورق پلاستیک بازیافت شده آماده است!

اگرچه پرس کردن ورق های پلاستیک بسیار ساده به نظر می رسد اما با چالش های زیادی همراه است. با رعایت نکات زیر، اشتباهاتی که ما داشتیم را تکرار نخواهید کرد:

 • به هیچ وجه از یک کاغذ فر دو تا سه بار بیشتر استفاده نکنید. بعد از دوبار استفاده، کاغذ فر به ورق پلاستیک گرم می چسبد و بعد از پرس هم از آن جدا نمی شود.
 • اگر می خواهید ضخامت ورق پلاستیک کاملا دقیق باشد، باید دور لبه های ورق پلاستیک پلاک های چوبی بگذارید. ضخامت این پلاک ها باید به اندازه ورق پلاستیک باشد. قبل از مرحله پرس، این پلاک ها را دور ورق پلاستیک بگذارید تا ضخامت یکدست بماند.
 • اگر اشتباهی در مرحله پرس کردن رخ داد، دوباره ورق پلاستیک را آب کنید و یکبار دیگر پرس کردن را تکرار کنید.

در ساختنی بخوانید : آموزش ساخت : یک آباژور کاغذی بسازید

گام پنجم: پلاستیک های خام را برش بدهید

حالا می توانید پلاستیک های خام را با دستگاه برش لیزری به شکل های مختلف ببرید و با آنها وسایل تزیینی و کاربردی بسازید. چند نمونه از وسایلی که می توانید با پلاستیک های خام بسازید را در تصاویر بالا می بینید. فایل های ساخت این وسایل را هم می توانید از لینک زیر دانلود کنید (رمز فایل saakhtani.ir است).

شما از بازیافت پلاستیک در خانه چطور استفاده می کنید؟

این روش ساده بازیافت پلاستیک در خانه را می توانید برای ساخت وسایل مختلف به کار ببرید. اگر به دستگاه برش لیزری دسترسی داشته باشید، هر ایده ای را می توانید با این ورق های پلاستیکی بازیافتی پیاده کنید. به ما بگویید از پلاستیک های خام چطور و برای ساخت چه وسایلی استفاده خواهید کرد.

منبع

بیشتر بخوانید:

[ad_2]

لینک منبع

مطلب بازیافت پلاستیک در خانه را یاد بگیرید و وسایل کاربردی رنگارنگ بسازید در سایت مفیدستان.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نفسم
چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 12:37 ب.ظ
خیلی دوست دارم تبادل لینک داشته باشم.بهم سر بزن اگه خوشت اومد تبادل انجام بده
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر